جامعه دندانپزشکی ایران

بلیچینگ چیست؟

 • بلیچینگ دندان یکی از روش‌های علمی و موثر در سفید کردن دندان‌ها می‌باشد که امروزه بسیار از آن استفاده می‌شود. افراد با انجام بلیچینگ می‌توانند رنگ دندان‌های خود را تغییر بدهند و به رنگ دلخواه خود دست بیابند و دندانهای زیبایی داشته باشند.
  رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می‌کند. این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگدانه‌ها به ساختار لوله‌ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می‌شود. بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی‌باشند. از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخودآگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی برشمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثیرات بسیاری دارد. همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته می‌شود، از محبوبیت برخوردار بوده است. این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان برروی دندانهای روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی‌باشد.

 
علل تغيير رنگ
 • علت‌های تغییر رنگ دندان دو گروه داخلى و خارجى هستند:
  1. علل خارجی: هنگامی که رنگ سطح خارجی دندان تغییر می‌کند با پاک کردن و تمیز کردن سطح دندانها می‌توان آنرا برطرف نمود.
   علل تغيير رنگ‌هاى خارجى: استعمال دخانیات، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، كلرهگزيدين، باكترى‌هاى كروموژنيك و استفاده از نوشابه و خوراکی‌های رنگی.
  2. علل داخلی: تغيير رنگ‌هاى داخلى به وسيله بليچينگ قابل برداشتن است و درون بافت دندان است.
   علل تغيير رنگ‌هاى داخلى: افزايش سن،خوراکى‌ها و نوشابه‌هاى رنگى، ترک‌هاى ريز مينايى، آميلوژنزيس و دنتينوژنزيس ايمپرفکتا، دخانيات، كلرهگزيدين، مصرف تتراساکلين، وجود فلورايد بيش از حد در آب، يرقان شديد در نوزادان، پوسيدگى دندان، نازک شدن مينا، ترميم‌هاى آمالگام، درمان نادرست ريشه، تروماى دندان.

 
تفاوت سفید کردن دندان و بلیچینگ
 • مطابق بیانیه‌های FDA، اصطلاح “بلیچینگ دندان” فقط زمانی استفاده می‌شود که امکان تمیز کردن دندان فراتر از رنگ طبیعی آن وجود داشته باشد. بنابراین هر محصول تمیزکننده (مثل یک خمیر دندان) از نظر تکنیکی یک سفید کننده دندان محسوب می‌شود. مطمئناً، اصطلاح سفیدکننده بهتر از بلیچینگ به نظر می‌رسد و به همین خاطر حتی زمانی که محصولات حاوی بلیچ نیز توضیح داده می‌شوند، از اصطلاح سفیدکننده برای انجام این کار استفاده می‌شود.

 
هزینه‌های بلیچینگ در مراکز درمانی مشهد:
 • هزینه‌های بلیچینگ در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان حدود ۲۰۰ دلار متغیر می‌باشد.
 • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت به صفحه مراکز درمانی مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند :

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت