چشم پزشکی

لیزیک (LASIK) چیست؟

 • لیزیک (LASIK) نوعی روش جراحی لیزری چشم است که برای اصلاح عیوب انکساری چشم در افراد نزدیک‌بین، دوربین و آستیگمات استفاده می‌شود. در این عمل، چشم‌پزشک برای شکل‌دهی قرنیه و اصلاح عیب انکساری، مشابه روش لازک از لیزر اگزایمر استفاده می‌کند و با استفاده از دستگاه میکروکراتوم و برداشتن لایه‌ای از قرنیه، اصلاح بینایی سطح قرنیه انجام می‌شود. اغلب بیماران پس از جراحی تا پایان عمر یا سال‌ها نیازی به استفاده از عینک نخواهند داشت.

 
آیا شما متقاضی مناسبی برای لیزیک هستید؟
 • لیزیک برای تمام افراد مناسب نمی‌باشد.
  • باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید (برای برخی لیزرها ۲۱ سال). بینایی افراد کمتر از ۱۸ سال همچنان در حال تغییر است.
  • نباید باردار یا شیرده باشید. زیرا ممکن است انکسار اندازه‌گیری شده‌ی چشم را تغییر دهد.
  • چشم‌ها باید سالم و نمره آنها ثابت باشد. اگر نزدیک‌بین باشید، باید عمل لیزیک را تا زمانی که انکسار چشم ثابت بشود، به تعویق بیندازید. نزدیک‌بینی ممکن است در برخی بیماران تا اواسط یا اواخر دهه ۲۰ زندگی ادامه پیدا کند.
  • وضعیت کلی سلامتی باید مناسب باشد. لیزیک ممکن است برای بیماران مبتلا به دیابت، روماتیسم مفصلی، لوپوس، آب سیاه، عفونت چشم، آب مروارید، اختلالات قرنیه و بیماری‌های شبکیه توصیه نشود.
  • سابقه خشکی چشم می‌تواند اهمیت داشته باشد. اگر مشکلاتی در خصوص خشکی چشم در اثر سایش لنزهای تماسی، مصرف برخی داروها یا دلایل دیگر داشته‌اید، درباره‌ی تاثیر آن بر لیزیک با چشم پزشک خود صحبت کنید. پیش از عمل لیزیک یا سایر جراحی‌های عیوب انکساری باید خشکی چشم کنترل شود.

 
چه مدت بعد از عمل جراحی لیزر چشم می‌توان فعالیت‌های عادی را از سر گرفت؟
 • در هفته‌های اول بعد از جراحی لیزر محدودیت‌های حداقلی وجود دارد، اما بسیاری از بیماران لیزیک قادر به انجام فعالیت‌های عادی در روز بعد هستند! نتایج اصلاحی بینایی پس از عمل جراحی لیزیک معمولاً بسیار سریع است و بسیاری از بیماران ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از عمل قادر به دیدن واضح هستند. بهبود بیشتر بینایی ممکن است طی چند ماه ادامه یابد. پزشک توصیه خواهد کرد که از فعالیت‌های خاصی مانند شنا یا ورزش‌های تماسی برای چند هفته پرهیز کنید.


 
عمل لیزیک چگونه انجام می‌شود؟
 • در این عمل از لیزر اگزایمر Excimer laser استفاده می‌شود. این عمل کمتر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و روی یک صندلی به صورت زاویه ۱۸۰ درجه می‌نشینید. پزشک با یک ابزار به نام‌ اسپکولوم پلک را باز نگه می‌دارد، سپس از قطره چشم استفاده می‌کند. این قطره ممکن است همان تتراکایین است. یک حلقه مکش بر روی چشم قرار داده می‌شود تا قبل از برش فلاپ قرنیه بتواند مایع اضافی را از چشم بگیرد.

 
چه مدت بعد از عمل جراحی می‌توانم ببینم؟
 • بهبود بینایی از یک روز تا یک هفته متفاوت است. اکثر بیماران فعالیت‌های عادی را یک تا دو روز بعد از عمل از سر می‌گیرند اما ممکن است ۱ تا ۲ ماه طول بکشد تا بینایی شما به طور کامل تثبیت شود. اگرچه همه کمی متفاوت هستند، اکثریت قریب به اتفاق بیماران لیزیک از همان روز اول به دید استاندارد برای رانندگی قانونی می‌رسند. این یکی از جالب‌ترین مزایای روش لیزیک است. بهبود شماره چشم به سرعت مشاهده می‌شود. در ابتدا، ممکن است دید واضح نباشد و ممکن است کمی نوسان داشته باشد. این کاملاً طبیعی است و باید روز به روز به تدریج بهبود یابد.

 
هزینه‌های لیزیک (lasik) در بیمارستانها و مراکز درمانی مشهد:
 • هزینه‌های لیزیک (LASIK) در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان حدود ۱۸۰۰ دلار متغیر میباشد.
 • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت در هر بیمارستان به صفحه بیمارستان مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند :

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت