راهنمای گردگشری سلامت

راهنمای گردگشری سلامت

پیش فرض ما این است که گردشگران پزشکی یا بیماران بین المللی، گردشگران معمولی نیستند و به طور طبیعی با نگرانیها و احساس ریسک وارد یک مقصد می‌ شوند به ویژه اگر برای اولین بار به آن کشور یا مقصد سفر کرده باشند. این راهنما می تواند تا حد زیادی همه ی آن چیزهایی را که یک بیمار خارجی لازم است بداند تا برای درمان وارد کشور ایران و مشهد شود پوشش می دهد تا این اطمینان خاطر برای بیماران بین‌المللی و متقاضیان خدمات گردشگری سلامت ایجاد شود تا با خیالی آسوده‌تر و با نگرانی و ریسکی پایینتر برای دریافت خدمات سلامت و درمان به این شهر سفر کنند. این راهنما بر اساس مهمترین سوالاتی است که گردشگران سلامت در پلتفرمهای بین المللی و موتورهای جستجو مطرح کرده اند.

 

چرا گردشگری سلامت در مشهد ؟

شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی در ایران است بزرگترین شهر ایران بعد از تهران می باشد و حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام نگین درخشان این شهر مدهبی و گردشگری می باشد و سالانه میلیونها نفر رائر و گردشگر ایرانی و خارجی از این شهر دیدن می کنند . مشهد دارای بیمارستانها و مراکز درمانی و پزشکی با کیفیت و پزشکان و تیم پرسنلی باتجربه و آموزش دیده ای است که دارای شهرت و اعتبار بالایی در سطح منطقه هستند. ایران دارای حدود 14بیمارستان دارای مجوز فعالیت در حوزه ی خدمات بین الملل سلامت و ارائه دهنده ی خدمات با کیفیت پزشکی و درمان هستند. سازمان نظام پزشکی ایران دارای حدود 12هزار عضو فعال پزشک است که دروره های فشرده و طولانی مدت آموزش پزشکی را گذرانده و بعد از طی نموندن دیگر دوره های جانبی کار خود را به عنوان پزشک شروع کرده اند. بی شک در سطح منطقه و حهان شهری با چنین ظرفیتها و مزیتهای رقابتی کمتر وجود دارد. به طوری که باعث شده است از کشورهای منطقه بیماران زیادی با هدف انجام اقدامات پزشکی و درمانهایی چون، IVF، دندان پزشکی، عملهای زیبایی، پیوندها، چشم پزشکی، بیماریهای داخلی، قلب و عروق (حتی عمل جراحی قلب باز)، آنکولوژی، ستون فقرات و عصب شناسی، جراحی مغز و اعصاب، چک آپ کامل و…. با هزینه‌ای بسیار پایینتر نسبت به کشورشان به مشهد سفر می کنند. مشهد یکی از معدود شهرهای ایران است که دارای بهترین بیمارستانها و مراکز خدمات پزشکی و امکانات درمانی با کیفیتی است . هر چند در زمینه ی بازاریابی و تبلیغات ظرفیتها و توانمندیهای خود در این حوزه نتوانسته آن گونه که باید و شاید خود را به جهانیان بشناساند . در کنار این موضوعات مشهد جاذبه های گردشگری و توریستی فراوانی است که سالانه هزاران گردش گر را به خود جذب میکند . مشهد شهری بسیار امن و سالم و مردمی بسیار مهربان و مهمان نواز دارد. کما اینکه تجربه گردشگری و سفر افرادی که به این مقصد سفر کرده اند گویای همه چیز است. گردشگری سلامت در ایران و مشهد به دلیل ترکیب گستره‌ی فراوان، تنوع، راحتی، هزینه ی پایین، کیفیت خدمات پزشکی و پزشکان با تجربه و مشهور مقصدی ایده آل برای جستجوگران درمان در خارج از کشورشان است.

هزینه ی خدمات گردشگری در ایران؟

شناخت در مورد هزینه های درمان در مشهد تنها یک قطعه از پازل سفر گردشگری سلامت به خارج از کشور است. تازه زمانی که این پازل را رمز گشایی میکنید متوجه میشوید که مشهد در زمینه ی سفر درمانی نسبت به سایر کشورهای دیگر تا چه اندازه جذابتر و رقابتی است.

به این صورت که باید توجه داشت برای تعیین دقیق هزینه ی تمام شده ی گردشگری پزشکی باید سایر هزینه های جانبی از قبیل پرواز از کشور مبدا به مشهد ، محل اقامت، هزینه های پیشبینی نشده، هزینه های مترجم، هزینه ی رفت و آمد در مقصد و… تا درک درست و مقایسه ای درست از این موضوع داشت. در ایران هزینه های درمان و اقدامات پزشکی توسط دولت در قالب کتاب ارزشهای نسبی اقدامات پزشکی به صورت ثابت تعیین  شده است. با این حال به جهت پایین بودن بسیار زیاد ارزش ارز ایران نسبت به دلار آمریکا و شرایط خاص و خدمات جانبی دیگر برای بیماران بین المللی، این هزینه های تثبیت شده در سطح بسیار پایینی قرار دارد به طوری که هزینه های بیمارستانها را پوشش نمی دهد. بنابراین هزینه های اقدامات پزشکی در ایران برای بیماران بین المللی حداکثر دو برابر بیشتر از هزینه ی تثبیت شده تعیین شده است، که باز هزینه ی تعیین شده نسبت به سایر رقبا و بازارهای هدف به مراتب پایینتر است که در ادامه به تفصیل به این موضوع پرداخته می شود.

  البته ضروری است بدانید در صورتی که بیمارستانهای خصوصی مشهد از قبل هزینه های خود را در سایت رسمیشان اعلام کرده و بیمار یا شرکت تسهیلگر آن را مشاهده و با سایر مراکز و بیمارستانهای دیگر مقایسه نماید و تصمیم گرفت قرارداد درمانی با بیمارستان ببندد و خرید خدمت کند، مسئله قانونی متوجه بیمارستانها و مراکز درمانی نیست حتی اگر هم هزینه ی بیشتر از نرخهای تثبیت شده ی کشور ایران از بیمار دریافت نمایند.

  حال هزینه ی درمان در ایران در صورتی هم که دو برابر پیشنهادی در نظر گرفته شود در مقایسه با کشورهای اروپای غربی40 درصد، نسبت به ایالات متحده 65 درصد و نسبت به کشورهای منطقه مانند عراق، آذربایجان، عمان و افغانستان بین 20 تا 30 درصد پایینتر از نمونه های مشابه درمانی در آن کشورها است. از طرفی به دلیل کاهش ارزش ریال ایران سفر و خرید مواد خوراکی در ایران برای گردشگران بسیار مقرون‌به صرفه شده است. اگر بخواهیم وارد جزئیات بسته ی سفر گردشگری سلامت برای یک خدمت خاص مانند یک عمل زیبایی بینی در ایران برای کشوری مانند انگلیس شویم متوجه تفاوت فاحش هزینه های تمام شده خواهیم شد:

هزینه عمل بینی در مقصد مشهد با فرض 2 برابر شدن بین 700 تا 1100 دلار بسته به بیمارستان و پزشک معالج است.
در مشهد هزینه های اقامت در یک هتل 4 ستاره شبی 30 تا 35 دلار است،
حمل و نقل هوایی یا پرواز رفت و برگشت اکونومی تهران-لندن به طور متوسط 410 دلار است،
بین 50 تا 70 دلار هزینه ی ویزا،
مترجم شخصی به طور متوسط برای یک بسته سفر 4 روزه 250 تا 400 دلار،
ترجمه ی گزارشهای پزشکی بین 5 تا 10 دلار برای هر صفحه،
صرف یک وعده در یک رستوران لوکس در مشهد 10 دلار است،
تاکسی به طور متوسط در هر جابه جایی به عنوان مثال ترانسفر از فرودگاه بین المللی مشهد تا بیمارستان خصوصی رضوی 4 دلار است،
یعنی اگر برای یک بسته ی عمل زیبایی بینی از شهر لندن به مقصد مشهد میخواهید اقدام نمایید، برای یک تور 4 روزه در یکی از بیمارستانهای خصوصی چیزی بین 1850 تا 2200 دلار خواهد بود. که نسبت به کشورهایی چون ترکیه و هند و خود کشور انگلیس بسیار پایینتر تمام می‌ شود. مضافا بر این پزشکانی بسیار توانمند و بیمارستانها دارای امکانات و خدمات با کیفیت و ویژه برای بیماران بین المللی هستند.

   سوال مهم دیگری که وجود دارد این است که آیا بیمار به follow–up در بیمارستان یا با یک متخصص خاص نیاز پیدا می کند یا خیر. به عنوان یک گردشگر پزشکی، مهم است در صورتی که هزینه هایی برای این موضوع متوجه  شما است یا در صورتی که مجبور باشید چندین بار به ایران برگردید یا برای مدتی ناچارا در ایران بمانید، باید این هزینه های را لحاظ و محاسبه کنید. که البته باز در ایران رقم بالایی نخواهد بود.

چه بیمارستانهایی و مراکز درمانی در مشهد برای دریافت خدمات بین الملل سلامت مناسب است؟

انتخاب بیمارستان و مرکز درمانی برای درمان به شرایط فرد بیمار، نیاز درمانی و علایق او بستگی دارد. در صورتی که نیاز به مشاوره یا کمک دارید سایت گردشگری سلامت مشهد می تواند در انتخاب بیمارستان مناسب منطبق با نیازهای درمانی و سطح هزینه ی مورد نظرتان به شما کمک کند.

در سایت گردشگری سلامت مشهد مشخصات و لیست بهترین بیمارستانهای فعال در حوزه ی بیماران بین المللی ارائه شده که همه ی آنها دارای مجوز فعالیت از وزارت بهداشت ایران برای فعالیت در زمینه ی گردشگری سلامت هستند.

بیمه برای بیماران بین المللی در ایران؟

تقریبا می توان گفت که هیچ یک از بیمارستانهای خصوصی مشهد با شرکتهای بین المللی بیمه ای قرار داد ندارند.

وضعیت پرداخت مالی در مشهد ؟

ایران به دلیل دست و پنجه نرم کردن با مشکلات ناشی از تحریمها ایالت متحده، از نظر پرداختهای بین المللی و استفاده از credit cards با مشکلات و تنگناهایی مواجه است. توجه داشته باشید زمانی که تصمیم می گیرید به مشهد در ایران سفر کنید از قبل با مرکز ارائه ی خدمات یا بیمارستان یا شرکت تسهیلگر درباره ی ساز و کار پرداخت هزینه ها اطمینان حاصل کنید. حدالمقدور پول نقد کافی با توجه به جزئیات بسته ی سفر خود به همراه داشته باشید. البته مهم است که بدانید بیشتر بیمارستانها و شرکتهای فعال در این حوزه در کشورهای دیگر امکان دریافت و جا به جایی پول دارند.

وضعیت ویزای درمانی در ایران؟

برای دریافت ویزای درمان به ایران می تواند با دریافت یک تاییدیه از یک درمانی یا مرکز پزشکی معتبر نسبت به دریافت این نوع ویزا با مراجعه به سایت http://e_visa.mfa.ir/en/visa-arrival/ اقدام نمایید. هزینه ی ویزای نوع درمان به طور متوسط بین 60 تا 80 دلار است. که بسته با کشور مبدا می تواند تفاوت داشته باشد. نکته ی مهم اینکه برای دریافت ویزای نوع t ( درمانی Treatment ) باید پاسپورت بیمار حداقل 6 ماه از زمان عزیمت از کشورش اعتبار داشته باشد. بیماران بین المللی می توانند جهت دریافت مشاوره با سایت گردشگری سلامت مشهد تماس بگیرند.

وضعیت ایمیل و اینترنت در ایران و مشهد چگونه است؟

ایمیل و اینترنت به طور گسترده در بیمارستانها، هتلها و رستورانهای مشهد وجود دارد.

کیفیت بیمارستانهای مشهد چگونه است؟

کیفیت بیمارستانهای خصوصی مشهد در سطح بالایی قرار دارد اغلب آنها که مجوز IPD یا INTERNATIONAL PATIENT DEPARTEMENT دارند دارای استانداردهای کیفی جهانی لازم برای خدمت رسانی به بیماران هستند. نکته ی مهم و متمایز در مورد بیمارستانهای خصوصی مشهد این است که این بیمارستانها دارای دپارتمان مجزایی برای خدمت رسانی به بیماران بین المللی وجود دارد به بیماران خارجی بهعنوان میهمان به شیوه ای ویژه و در اتاقهای مجهز با استفاده از پرسنل و کارکنان با تجربه، دارای صلاحیت ارتباطات بین فرهنگی، آموزش دیده، آشنا به زبان انگلیسی و اغلب عربی و روسی و دارای گواهینامه های معتبر، خدمت ارائه می ‌شود.

چه اطلاعات عملیاتی دیگر قبل از مراجعه به ایران برای درمان نیاز است؟

شما ممکن است در مسیر ورود به مشهد در ایران و اقامت در مشهد با فرهنگها، اقوام و مذاهب مختلفی برخورد داشته باشید که این مود می تواند سفر شما را جذابتر کند و جای نگرانی نیست.
قبل از شروع سفر به ایران ومشهد ممکن است به نادرست تبلیغات منفی در برخی از رسانه ها در مورد ایران شنیده باشید که بیشتر منشاء سیاسی از جانب برخی از کشورها دارد، که اصلا با واقعیتهای ایران همخوانی ندارد، همچنان که مقایسه ی تجربیات قبل و بعد از سفر گردشکران و بیماران بین المللی دیگر گواه این موضوع است.
پیشنهاد می شود که یک کپی از مدارک سفر خود مانند ویزا، پاسپورت و.. را داشته باشید و اصل مدارک را با خود جابه جا نکنید.
مسافرت به ایران و مشهد در مقایسه با سایر بیشتر کشورها برای برخی از افراد یک سلامتی اجباری نیز به ارمغان می آورد زیرا که در زمان حضور در این کشور ناچارند مشروبات الکلی مصرف نکنند.
برای اطلاعات بیشتر شما می توانید به پیج الزامات سفر درمانی به مشهد نیز مراجعه نمایید.

الزامات گردگشری سلامت

الزامات گردگشری سلامت

میهمانان گرامی لطفا قبل از سفر به نکات و الزامات ذیل توجه کامل داشته باشید: 

  • به همراه داشتن یک کپی از کلیه سوابق و گزارشات پزشکی  اعم از خلاصه پرونده اقدامات تشخیصی و درمانی و عمل های جراحی  
  • همراه داشتن تمامی داروهایی که بیمار مصرف می نماید و ارائه آنها به پزشک معالج  ( گاها مشاهده می شود برخی از بیماران قبل از سفر داروهای خود را قطع می کنند و به همراهشان نمی آورند) 
  • به همراه داشتن وسایلی که بیمار از آنها استفاده می نماید مانند پروتز ، بریس و …  (به ویژه بیمارانی که برای تعویض پروتز به ایران می آیند) 
  • همراه داشتن پول کافی و احتیاطی اضافه جهت هزینه های غیر پیش بینی شده (اقامت طولانی، خرید دارو و تجهیزات، عمل های اضافه لازم و …..) 
  • انتخاب فردی به عنوان همراه که بتواند تمام وقت خود را تا پایان عملیات درمان برای بیمار مصروف و تا حد ممکن استرسهای مختلف را از وی دور سازد  (پیشنهاد می شود در چنین مواردی همراه بیمار از فامیل درجه یک باشد) 
  • با آغاز فرایند درمان ، عملیات درمانی بیمار نسبت به هر کاری ارجحیت داشته و سایر اموری که منجر به تداخل ویا اختلال در این امر می شود نبایستی بدون صلاحدید و نظر پزشک معالج  به انجام برسد  
  • خودداری از دادن هر گونه مبلغ اضافی (انعام، بنا به درخواست و…) به بیمارستان یا پرسنل ، مترجم و …… 
هشدار !!!!!!

کارگزاران و دلالان غیر قانونی و فاقد مجوز ممکن است در قالب افراد حقیقی یا حقوقی در زمینه‌ ی گردشگری سلامت فعالیت داشته باشند. این افراد از تخصص و صلاحیت لازم برای فعالیت در این زمینه ی برخوردار نبوده و اغلب به دنبال اهداف کوتاه مدت اقتصادی هستند و به ارائه خدمات بدون شناسنامه و بر اساس یک چرخه‌ ی غیر طبیعی به گردشگران سلامت می پردازند . برای این افراد غیر مجاز ، نگرانیها و مسائل فرد بیمار هیچ اهمیتی ندارد بلکه برای آنها دریافت کمیسیون بیشتری مهم دارد که اغلب هم پزشکان و مراکز درمانی بدون مجوز IPD با این افراد همکاری می کنند. این افراد به ویژه در مبادی ورودی مقصد مانند ایستگاههای قطار، مرزها، فرودگاهها و… با استفاده از برخی ترفندها به گردشگران و بیماران ورودی نزدیک شده و خود را در بیشتر موارد مشاور درمانی معرفی می‌کنند و با ارائه اطلاعات گمراه‌کننده باعث سرگردانی ، گرفتاری‌ها و عوارض فراوان پزشکی- درمانی برای بیماران و همچنین تنزل اعتبار و آبروی سیستم درمانی و پزشکان ما می شوند. همچنین هزینه‌های تحمیل شده از سوی ایشان به بیماران رقمی به مراتب بالاتر از قیمت تمام شده ی واقعی پزشکی است و این موضوع نیز می‌تواند لطمات جبران ناپذیری را بر تصویر بیماران بین المللی از ایران به عنوان یک مقصد گردشگری وارد آورد. این افراد در صورت بروز مشکلات و گرفتارهای پزشکی برای بیمار اغلب در دسترس نخواهند بود و با زیرکی هیچ پاسخگویی ندارند. بنابراین در مواجه با افراد حقیقی و حقوقی ارائه کننده خدمات گردشگری سلامت ، از آنها مجوز های لازم را مطالبه و بررسی نمایید.

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت