جراحی ارتوپدی

هالوکس والگوس چیست ؟

 • هالوکس والگوس نوعی تغییر شکل یا دفرمیتی در انگشت شست پا است. در هالوکس والگوس کناره داخلی مفصل متاتارسوفالانژیال اول برجسته میشود. این برجستگی میتواند به علت انحراف متاتارس یا فالانکس ایجاد شود. هالوکس والگوس در ۹۰ درصد موارد در زنان دیده می‌شود. پوشیدن کفش نامناسب مثل کفش‌هایی با پنجه تنگ و باریک و کفش‌های پاشنه بلند از مهمترین علل ایجادکننده این بیماری است.

 
درمان هالوکس والگوس:
 •  اغلب موارد انحراف شست پا بدون نیاز به عمل جراحی قابل درمان هستند. پزشک ارتوپد معمولاً در ابتدا سعی میکند بدون انجام عمل جراحی این عارضه را درمان کند و تنها در صورت عدم موفقیت، ممکن است تصمیم به استفاده از جراحی بگیرد. طبق یک قاعده کلی اگر انحراف شست پا درد نداشته باشد لزوماْ نیاز به عمل جراحی ندارد. حتی در مواردی که این انحراف همراه درد باشد در بسیاری اوقات میتوان با پوشیدن کفش مناسب درد را از بین برد.

 
انواع جراحی‌ها برای درمان هالوکس والگوس :

هدف اعمال جراحی که در درمان انحراف شست پا یا هالوکس والگوس بکار برده می‌شوند از بین بردن درد و تصحیح تغییر شکلی است که در پنجه پا بوجود آمده است. این اعمال جراحی عبارتند از :

 • ترمیم تاندون ها و لیگامان های اطراف شست پا: در این بیماری در بسیاری اوقات بافت های نرم اطراف مفصل شست در یک طرف مفصل شل و در یک طرف دیگر سفت هستند و همین امر موجب انحراف شست پا میشود. با این جراحی سعی میشود بافت های شل، سفت شوند و بافت های سفت و غیر قابل انعطاف شل شوند.

 • آرترودز Arthrodesis: در این روش غضروف مفصل متاتارسوفالانژیال یعنی مفصل بین شست پا و کف پا کاملاً برداشته شده و این مفصل خشک می‌شود. از این نوع عمل جراحی معمولاً در بیمارانی که سائیدگی شدیدی در این مفصل دارند یا اعمال جراحی قبلی که برای تصحیح انجام شده موفق نبوده است استفاده می‌شود.

 • بونیونکتومی Bunionectomy: در این نوع جراحی برجستگی استخوانی کنار مفصل شست برداشته می‌شود. از آن در مواقعی استفاده می‌شود که شست انحراف زیادی نداشته و مشکل بیمار بیشتر برجسته بودن استخوان است.

 • رزکشن آرتروپلاستی Resection Arthroplasty: در این جراحی استخوان دو طرف مفصل متاتارسوفالانژیال شست برداشته می‌شود. در افراد مسن یا افراد با سائیدگی شدید مفصل شست یا کسانی که جراحی‌های قبلی در درمان بیماری موفق نبوده‌اند استفاده می‌شود.

 • استئوتومی Osteotomy: در این جراحی استخوانهای اطراف مفصل شست شکسته شده و سپس در وضعیت مناسب دوباره در کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند. اکثر اعمال جراحی برای انحراف شست پا بصورت سرپایی انجام می‌شوند به این معنی که بیمار چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و سپس به اطاق عمل میرود. در آنجا معمولاً جراحی بدون استفاده از بیهوشی عمومی انجام میشود. پزشک با تزریق داروهای بیحسی در ناحیه مچ پا، آنرا را بیحس کرده و جراحی را انجام میدهد. در حین جراحی بیمار هوشیار است. جراحی حدود یک ساعت طول می‌کشد و بعد از ریکاوری، بیمار بعد از چند ساعت از بیمارستان مرخص می‌شود.


 
هزینه‌های هالوکس واگوس در بیمارستانها و مراکز درمانی مشهد:
  • هزینه‌های هالوکس والگوس در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار متغیر می‌باشد.
  • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت در هر بیمارستان به صفحه بیمارستان مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند :

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت