جراحی ارتوپدی

ACL چیست ؟

 • آسیب‌دیدگی ACL در ورزشکاران شایع است. ACL (رباط صلیبی قدامی) نواری بافتی داخل زانو است و زمانی که کشیده یا پاره شود، آسیب می‌بیند. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که همزمان با دویدن یا پریدن، چرخش سریع یا حرکت ناگهانی رخ دهد.

 • ACL سالم به همبستگی استخوان‌های زانو و ثبات زانو کمک می‌کند. آسیب این رباط ممکن است با مشکلاتی در اعمال فشار به زانو، راه رفتن یا ورزش کردن همراه باشد.

 • در صورتی که ACL دچار کشیدگی یا پارگی خفیف شده باشد ممکن است با کمک پزشک و فیزیوتراپی به مرور زمان بهبود یابد. اما در صورت پارگی کامل، بخصوص در مواردی که فرد جوان است یا قصد دارد به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهد، ممکن است لازم باشد جایگزین شود. در صورتی که شخص مسن‌تر است یا فعالیت کمتری دارد، ممکن است پزشک درمان‌هایی را توصیه کند که مستلزم جراحی نیستند.


 
چه اتفاقی در طول جراحی ACL روی می‌دهد؟
 • پزشک رباط پاره شده را از زانو برداشته و آن را با بافت جدید جایگزین می‌کند. هدف از این اقدام این است که زانو مجدداً پایدار شده و دامنه حرکتی که پیش از آسیب‌دیدگی داشت را بازیابد. 
 • معمولاً پزشکان متخصص ارتوپدی برای ACL از جراحی آرتروسکوپی استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که آنها از طریق برش‌های کوچکی در اطراف زانو، ابزارهای ظریف و دوربینی را به آن وارد می‌کنند. اسکار پوستی ناشی از این روش کمتر از جراحی باز زانو است.

 
جراحی رباط صلیبی چگونه انجام می‌شود؟
 • پس از اینکه پزشک ACL پاره شده را برداشت، تاندون را در جای آن قرار می‌دهد. (تاندون‌ها عضله را به استخوان متصل می‌کنند) پزشک ممکن است تاندون را حین جراحی از بخش دیگری از بدن (مانند زانو، همسترینگ یا ران) بردارد. یا ممکن است از تاندون اهدا کنندگان متوفی استفاده کند. هر دو نوع عملکرد خوبی دارند. قرار گرفتن تاندون درون زانو به عنوان پیوند شناخته می‌شود.
 • پزشک پیوند را در نقطه مناسب قرار داده و دو سوراخ ایجاد می‌کند. یکی از آنها در استخوان بالای زانو، و دیگری در استخوان زیر آن ایجاد خواهد شد. سپس پیچ‌هایی در این سوراخها قرار داده شده و پیوند در جای خود ثابت نگه داشته می‌شود. این مانند نوعی پل عمل می‌کند که لیگامان جدید با روند بهبودی روی آن رشد می‌کند. رشد کامل ACL جدید ممکن است ماه‌ها به طول بیانجامد.

 
پس از جراحی ACL باید انتظار چه چیزی را داشت؟
 • پس از عمل برای جلوگیری از اعمال فشار به زانو احتمالاً باید از عصا استفاده شود. ممکن است گفته شود زانو را روی بالش بلند قرار دهید، و روی آن یخ بگذارید و برای فشرده ساختن آن، دور زانو باند کشی بپیچید.
 • با شروع بهبودی ACL، پزشک باید فیزیوتراپی را برای شما آغاز کند. این کار به تقویت عضلات و رباط‌ها کمک می‌کند. بعد از آن باید طی چند ماه به فعالیت‌های مورد علاقه خود بازگردید.

 
هزینه‌های جراحی ACL در بیمارستانها و مراکز درمانی مشهد:
  • هزینه‌های  ACL در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان از ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار متغیر میباشد.
  • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت در هر بیمارستان به صفحه بیمارستان مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند :

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت