قلب و عروق

آنژیوگرافی چیست؟

  • آنژیوگرافی یک روش تشخیصی دقیق و مطمئن جهت بررسی گرفتگی یا انسداد عروق قلبی است. آنژیوگرافی بدون بیهوشی و تنها با وارد کردن یک تیوب بسیار نازک (کاتتر) به رگ از طریق یک سوراخ کوچک در کشاله ران یا بازو انجام می‌شود و سخت‌تر از انجام یک آزمایش خون ساده نیست.

  • آنژيوگرام، آزمايشی است که در آن تصوير اشعه ايکس از سرخرگ‌های کرونری و عروقی که خون را به قلب می‌رسانند، گرفته می‌شود. در زمان آزمايش آنژيوگرام، يک رنگ مخصوص به وسيله يک کاتتر (لوله نازک مخصوص) که درون يک رگ خونی قرار داده شده است، به داخل سرخرگ‌هاي کرونری فرستاده می‌شود. اين رنگ باعث می‌شود که رگ‌های خونی در تصوير اشعه ايکس قابل مشاهده باشند. آنژيوگرافی به پزشکان امکان می‌دهد که چگونگي جريان يافتن خون به داخل قلب را به وضوح مشاهده کنند. به اين ترتيب امکان تشخيص کوچک‌ترين مشکلات مربوط به سرخرگ‌های کرونری نيز براي پزشکان فراهم می‌شود.

 
آنژیوگرافی برای چه کسانی تجویز میشود؟
  • آنژیوگرافی ممکن است برای بیمارانی که به آنژین صدری (درد قفسه سینه) مبتلا هستند یا افرادی که مشکوک به بیماری سرخرگ‌های کرونری هستند، تجویز شود. این آزمایش اطلاعات ارزشمندی را در مورد وضعیت سرخرگ‌های کرونر از قبیل آترواسکلروز، برگشت خون (برگشت جریان خون از طریق دریچه‌های قلب) یا انباشتگی خون در یک محفظه قلب به دلیل نقص در عملکرد یک دریچه قلبی، فراهم  می‌کند.

 
هزینه های آنژیوگرافی در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشهد:
  • هزینه‌های آنژیوگرافی در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان از ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار متغیر میباشد.
  • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت در هر بیمارستان به صفحه بیمارستان مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند: