جامعه متخصصین داخلی و انجمن فوق تخصص گوارش و کبد بالغین

کولونوسکوپی چیست؟

 • کلمه کولونوسکپی از دو کلمه یونانی روده بزرگ و دیدن تشکیل شده است. سرطان روده بزرگ یکی از شایعترین سرطان‌ها در میان مردان و زنان است و می‌تواند چند نفر از افراد خانواده را نیز مبتلا کند. کولونوسکپی روش رایجی است که به پزشک اجازه می‌دهد، بیماریهای خوش‌خیم و همچنین سرطان روده بزرگ را در مرحله اولیه تشخیص داده و آن را درمان نماید.
 • کولونوسکوپی (Colonoscopy) پروسه‌ای است که برای تشخیص تغییرات یا ناهنجاری‌های روده بزرگ (کولون) و رکتوم و مقعد انجام می‌شود.
 • در طول کولونوسکوپی، یک لوله طولانی و انعطاف پذیر (کولونوسکوپ) داخل روده وارد می‌شود. یک دوربین فیلمبرداری ریز در نوک لوله وجود دارد که به پزشک اجازه می‌دهد تا داخل کل روده بزرگ را مشاهده کند.
 • در صورت لزوم، پولیپ‌ها یا انواع دیگر بافت غیرطبیعی می‌توانند در طول کلونوسکوپی از طریق لوله کولونوسکوپ خارج شوند. نمونه‌های بافتی (بیوپسی) نیز می‌توانند در طول کلونوسکوپی گرفته شوند.

 
چرا کولونوسکوپی انجام می شود؟
 • به دلایل زیر پزشک ممکن است کولونوسکوپی را به شما توصیه کند:
  • بررسی علائم و نشانه‌های روده: کولونوسکوپی می‌تواند به پزشک در کشف دلایل احتمالی درد شکم، خونریزی روده، یبوست مزمن، اسهال مزمن و سایر مشکلات روده کمک کند.
  • غربالگری برای سرطان روده بزرگ: اگر در سن ۵۰ سالگی و بالاتر هستید و غیر از سن هیچگونه فاکتور خطر برای سرطان روده بزرگ وجود ندارد پزشک کولونوسکوپی را برای غربالگری سرطان روده بزرگ توصیه می‌کند. کولونوسکوپی یکی از گزینه‌های غربالگری سرطان روده بزرگ است. در مورد ریسک فاکتورهای سرطان روده در خانواده خود با پزشک خود صحبت کنید.
  • اگر پزشک به دنبال پولیپ باشد: اگر قبلاً پولیپ داشته‌اید، پزشک ممکن است یک کلونوسکوپی پیگیری را برای جستجوی و برداشتن هرگونه پولیپ اضافی توصیه کند. این کار برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ انجام می‌شود.

 
آمادگی برای کولونوسکوپی
 • قبل از انجام کولونوسکوپی، باید روده بزرگ خود را پاک و خالی کنید. هر گونه باقیمانده مدفوع در روده بزرگ ممکن است نمای روده را در طول کولونوسکوپی مبهم کند. برای خالی کردن روده بزرگ، پزشک ممکن است از شما بخواهد از سه روز قبل از کولونوسکوپی رژیم خاصی را دنبال کنید. به طور معمول، نمی‌توانید یک روز قبل از کولونوسکوپی غذای جامد بخورید. نوشیدنی‌ها ممکن است محدود به مایعات دارویی و بی‌رنگ مانند آب ساده و چای یاشد. نباید شیر مصرف نکنید. از مایعات قرمز که ممکن است در طول کولونوسکوپی با خون اشتباه گرفته شود، خودداری کنید. ممکن است بعد از نیمه شب قبل از کولونوسکوپی نتوانید چیزی بخورید یا بنوشید. ملین مصرف کنید. پزشک معمولاً توصیه می‌کند ملین را به شکل پودر در آب و یا مایع مصرف کنید. ممکن است به شما دستور داده شود که ملین را از دو یا سه شب قبل از کولونوسکوپی خود مصرف کنید، یا ممکن است از شما خواسته شود که از ملین هم در شب قبل و هم در صبح استفاده کنید.


 
هزینه‌های کولونوسکوپی در بیمارستانها و مراکز درمانی مشهد:
  • هزینه‌های کولونوسکوپی در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان حدود ۳۰۰ دلار متغیر می‌باشد.
  • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت در هر بیمارستان به صفحه بیمارستان مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند :

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت