زنان و زایمان

سزارین تکراری با چسبندگی چیست؟

 • در افراد کاندید سزارین با سابقه سزارین قبلی، احتمال چسبندگی داخل شکمی بیش از افراد بدون سابقه سزارین می‌باشد و این می‌تواند موجب افزایش طول مدت جراحی، خونريزی حین عمل، عوارض مادری و جنینی و نیاز به کمک گرفتن از جراحان دیگر شود. انجام عمل‌های جراحی همچون جراحی کیست تخمدان، فیبروم رحمی و زایمان به روش سزارین از دیگر عواملی می‌باشد که می‌تواند زمینه‌ساز بروز چسبنگی رحمی شود.

 
بروز چهار مشکل در زنان با تکرار زایمان سزارین:
 • تکرار عمل جراحی سزارین، از دفعه قبل پیچیده‌‌تر است. پزشکان باور دارند پشت سر گذاشتن سه عمل جراحی سزارین خطرات زیادی برای مادر دارد. خطراتی که پس از عمل جراحی سزارین سوم مادر را تهدید می‌‌کنند عبارتند از:
  • تولید بافت اضافه در رحم یا اندام‌های اطراف آن: از آن‌ جا که پس از هر عمل جراحی شکمی، بافت‌‌‌های آسیب دیده ترمیم‌شان را شروع می‌‌کنند، ممکن است میزان تولید بافت افزایش یافته و بین اندام‌‌ها چسبندگی ایجاد کند. این چسبندگی‌‌ها انجام عمل جراحی سزارین بعدی را غیرممکن می‌‌کند.
  • ایجاد زخم در مثانه و روده: با این که احتمال زخم شدن مثانه و روده کم است اما خطر بروز چنین حادثه‌ای با تکرار این عمل جراحی به شدت افزایش می‌یابد. احتمال زخم شدن مثانه به میزان چسبندگی این عضو به رحم دارد.
  • خونریزی شدید: پس از هر عمل جراحی سزارین امکان خونریزی شدید وجود دارد و احتمال بروز آن با تکرار عمل‌های جراحی افزایش می‌یابد. همچنین خطر برداشتن رحم به دنبال خونریزی شدید نیز بسیار زیاد است. در برخی از موارد ممکن است جراح مجبور شود به مادر خون تزریق کند. آمارها نشان می‌دهند احتمال برداشتن رحم پس از عمل سزارین اول ۰.۶۵ درصد است که این رقم پس از عمل چهارم به ۲.۴۱ درصد می‌رسد.
  • افزایش مشکلات مربوط به جفت: هر چه عمل سزارین بیشتری انجام داده باشید، احتمال بروز مشکلاتی مثل رشد بی‌رویه جفت در بافت رحم یا پوشیده شدن کامل دهانه رحم توسط جفت افزایش پیدا می‌کند

 
هزینه‌های سزارین تکراری با چسبندگی در بیمارستانها و مراکز درمانی مشهد:
 • هزینه‌های سزارین تکراری با چسندگی در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان حدود ۳۰۰۰ دلار متغیر می‌باشد.
 • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت در هر بیمارستان به صفحه بیمارستان مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند :

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت