زنان و زایمان

میومکتومی چیست؟

میومکتومی به عمل برداشتن فیبرومها از رحم گفته می‌شود. این عمل می‌تواند احتمال بارداری را در زنان افزایش دهد. برخلاف روش هیسترکتومی، در روش میومکتومی رحم برداشته نمی‌شود و زن می‌تواند باردار شود.


 
علائم فیبروم:

زمانی که فیبروم منجر به درد، فشار، خونریزی‌های غیرطبیعی یا تداخل در بارداری شود لازم است که برداشته ‌شود. روش‌های متفاوتی برای درمان و کنترل فیبروئید‌ها وجود دارد که می‌تواند شامل درمان‌های‌ پزشکی مانند تجویز آگونیست‌های GnRH، هیسترکتومی، آمبولیزاسیون (بستن شریان) رحمی یا سونوگرافی با شدت بالا باشد. با این حال روش جراحی بهترین انتخاب برای زنانی است که می‌خواهند رحم خود را حفظ کنند.


 
روش انجام میومکتومی:
 • میومکتومی بسته به اندازه، مکان و تعداد فیبروئید‌ها به چند روش مختلف انجام می‌شود که در ادامه شرح داده شده‌اند:
  • لاپاراتومی (شکمی)لاپاراتومی به معنای ایجاد یک برش بزرگ در دیواره شکم و ورود به حفره شکم به منظور شناسایی، تشخیص و درمان احتمالی است. لاپاراتومی تشخیصی در صورتی انجام می‌شود که جراح نتواند با روش‌های دیگر به تشخیص قطعی در مورد وضعیت بیمار برسد. برای برداشتن فیبروئید یک یا چند برش در عضله رحم ایجاد می‌شود. بهبودی بعد از لاپاراتومی حدود ۶ تا ۸ هفته به طول می‌انجامد.
  • لاپاراسکوپی. جراح از طریق روش میومکتومی لاپاراسکوپی، رحم را مشاهده می‌کند و فیبروئید‌ها را برمی‌دارد. مطالعات نشان می‌دهد که این روش منجر به کاهش مرگ و میر و بهبود سریع‌تر نسبت به میومکتومی لاپاروتومی می‌شود. البته میومکتومی لاپاراسکوپی برای درمان فیبروئیدهای بسیار بزرگ استفاده نمی‌شود.
  • هیستروسکوپیفیبروئید‌هایی که در داخل رحم و آندومتر برجسته می‌شوند منجر به نازائی و سقط جنین می‌‌شوند. در این صورت می‌توان میوم را از طریق هیستروسکوپی خارج کرد.

 

 • هیستروسکوپی یک روش سرپایی است. لاپاراسکوپی نیز یک روش سرپایی است یا ممکن است احتیاج به استراحت یک روزه داشته باشد. بعد از لاپاراتومی به طور متوسط به یک تا چهار روز استراحت نیاز است.

 • زمان بهبودی پس از میومکتومی بسته به نوع میومکتومی متفاوت است. در روش هیستروسکوپی چند روز تا دو هفته، در روش لاپاراسکوپی یک تا دو هفته و در روش لاپاراتومی چهار تا شش هفته می‌باشد.


 
هزینه‌های میومکتومی در بیمارستانها و مراکز درمانی مشهد:
 • هزینه‌های میومکتومی در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان حدود  ۲۵۰۰ دلار متغیر می‌باشد.
 • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت در هر بیمارستان به صفحه بیمارستان مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند :

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت