شنت مغزی

جراحی مغز و اعصاب

شنت مغزی چیست؟

 • شنت مغزی نوعی شنت مکانیکی است که در جمجمه کار گذاشته شده و معمولاْ زیر پوست و در پشت گوش نصب می‌شود. شنت مغزی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فشار داخل جمجمه به دلایل مختلف زیاد شود. یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که از شنت مغزی برای درمان آن استفاده می‌شود، بیماری هیدروسفالی است که در آن مایع مغزی نخاعی داخل جمجمه به صورت غیرعادی افزایش یافته و به مغز فشار وارد می‌کند. در این موارد برای تخلیه مایع مغزی از شنت استفاده می‌شود. شنت مایع را از داخل جمجمه خارج کرده و به سایر نقاط بدن که توانایی جذب دارند، حمل می‌کند. شنت ‌لوله‌ای نازک و انعطاف پذیر همراه با یک دریچه می‌باشد. بنابراین کار گذاشتن شنت در زمانی که مایع مغزی نخاعی (CSF) زیادی در مغز جمع می‌گردد ضروری است.

 
مایع مغزی–نخاعی چیست؟ (Cerbro Spinal Fluid)
 • مایع مغزی–نخاعی، ‌ماده‌ای آبکی حاوی پروتئین‌ها، ‌نمک و قندهاست. در عمل این مایع به عنوان بالشتکی از مغز در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند. همچنین غذا را برای مغز حمل و نیز مواد زائد را خارج می‌کند. مایع مغزی–نخاعی، ‌محیط شیمیایی مناسبی را برای فعایت مغز بوجود می‌آورد. این مایع در فضای بطن‌های مغز و نخاع جریان دارد و توسط جریان خون در بافت ویژه‌ای که در مغز می‌باشد جذب می‌شود.

 
علت افزایش غیرطبیعی مایع (CSF) چیست؟
 • افزایش CSF به علت انسداد در سیستم چرخش مایع صورت می‌گیرد. اگر مایع به خوبی چرخش پیدا نکند، ‌در فضاهای داخل مغز جمع شده و باعث ایجاد فشار روی مغز و جمجمه می‌گردد. تولید و افزایش میزان مایع منجر به بیماری بنام هیدروسفالی میگردد که برای پیشگیری از مشکلات جدی ناشی فشار بر بافت مغز می‌بایست به سرعت درمان گردد.
 • انسداد می‌تواند ناشی از علل مختلف بسیاری باشد. شایع ترین نوع انسداد، ‌محدودیت یا تنگی و باریکی یکی از کانالهایی است که به بطن‌های مغز متصل هستند و ممکن است یک بد شکلی (تشکیل شدن ناقص) ارثی یا غیر قابل توضیح و یا به علت وقوع عفونت و خونریزی در بافت آسیب دیده باشد. توده‌های غیر طبیعی مغز نیز می‌توانند باعث انسداد جریان شوند. انسداد گاهی اوقات در فضای ساب آراکنوئید (بین عنکوبتیه و نرم شامه) بوجود می‌آید. مثل انسدادهایی که مانع جذب مایع مغزی–نخاعی در جریان خون می‌شوند. شنت یک سیر فرعی ایجاد می‌کند تا مایع مغزی–نخاعی، این گرفتگی و انسداد را دور بزند.

 
شنت چه شکلی است؟
 • انواع مختلفی از شنت‌ها وجود دارند ‌که بیشتر آنها ۳ قسمت دارند:
  • یک لوله کوچکه بنام سوند بطنی
  • دریچه‌ای که داخل آن مخزنی وجود دارد این دریچه به سوند بطنی وصل و انتهای آن به قسمت سوم وصل می‌گردد
  • لوله نازک طویلی بنام سوند صفاقی

 
هزینه‌های تعبیه شنت مغزی در بیمارستانها و مراکز درمانی مشهد:
  • هزینه‌های تعبیه شنت مغزی در مراکز درمانی مشهد بسته به نوع بیمارستان حدود ۲۰۰۰ دلار متغیر میباشد.
  • برای اطلاع از هزینه‌های دقیق این خدمت در هر بیمارستان به صفحه بیمارستان مورد نظر مراجعه نمایید.

مراکز درمانی که این خدمت را ارائه می دهند :

در خبرنامه ما ثبت نام کنید

اطلاع از آخرین اخبار درباره حوزه گردشگری سلامت

  نویسنده

  مهندس ایمان سعادتمند